Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-01-2019
Sezon grypowy w pełni, zimowy również. To oznacza, że wiele osób choruje z powodu grypy, przeziębienia, ale także z powodu kontuzji, jakich doznaje na śliskim podłoża. Jednak ani grypa, ani unieruchomienie z powodu urazu mechanicznego nie powinny zwalniać z zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, ponieważ zdrowie tego obszaru ciała ma kluczowe znaczenie dla naszej odporności i szybkiego powrotu do zdrowia. W trakcie choroby, pomimo zmęczenia, wyczerpania czy braku samodzielności w czyszczeniu zębów z nalotu, nigdy nie wolno rezygnować z systematycznego szczotkowania. W środowisku jamy ustnej – wilgotnym, ciepłym i bogatym w składniki odżywcze – panują bowiem idealne warunki do rozwoju patogennych mikroorganizmów.
O tym trzeba pamiętać:
-
Podczas zakażenia nie trzeba codziennie używać nowej szczoteczki. Badania wykazały, że prawdopodobieństwo przeniesienia zarazków bytujących na szczoteczce używanej przez chorego na inne osoby jest znikome (niemniej wzrasta drastycznie, kiedy szczoteczka chorego byłaby używana również przez inne osoby).
-
Należy unikać preparatów leczniczych zawierających cukier, w tym syropów lub pastylek do ssania. Jeżeli nie ma alternatywy w postaci środka bez cukru, po zażyciu lekarstwa zawierającego cukier należy przepłukać jamę ustną kilkakrotnie letnią, przegotowaną wodą. Płukanie wodą powinno być też pierwszym środkiem profilaktyki stomatologicznej w przypadku wymiotów podczas choroby.