Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-01-2019
Gdyby utworzyć ranking najbardziej szkodliwych czynników dla zdrowia jamy ustnej, dwie pierwsze pozycje (a może pierwszą pozycję ex æquo) powinny zająć: niewłaściwa dieta i niewłaściwa higiena jamy ustnej.
W diecie niebezpieczne są nie tylko cukier i słodycze, ale również – o czym niejednokrotnie wiele osób zapomina – także napoje i pokarmy zawierające kwasy. Nie chodzi jednak o to, aby unikać tych produktów, ponieważ wiele z nich wnosi do zdrowia ogólnego wartościowe składniki odżywcze, budulcowe oraz regulatorowe. Ważne jest, aby pamiętać, że należy spożywać je z umiarem lub z części – tych najbardziej szkodliwych – zrezygnować. Szczególnie dotyczy to słodzonych napojów gazowanych, które na dwa sposoby niszczą szkliwo. Zawarty w nich cukier sprzyja rozwojowi bakterii próchnicy, z kolei kwasy organiczne zmiękczają szkliwo i czynią je bardziej podatnymi na ataki szkodliwych mikroorganizmów.
W higienie jamy ustnej najważniejsze są systematyczność i technika. Zaniedbania w jednej bądź drugiej prowadzą do rozwoju rozmaitych chorób jamy ustnej, szczególnie dziąseł i przyzębia.
Zęby należy myć tak, aby usunąć z nich wszelkie osady. Najlepiej wykorzystać do tego szczoteczkę o miękkim włosiu. Jeśli nie wiemy dokładnie, jak ma wyglądać prawidłowe szczotkowanie, należy poprosić o instruktaż stomatologa bądź higienistkę stomatologiczną.