Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-11-2018
Fotografia w gabinecie stomatologicznym to coś więcej niż tylko instrument do wykonywania zdjęć jamy ustnej. Jak przekonuje artykuł w „Prestiż Magazyn Trójmiejski”, to także niezastąpione narzędzie w komunikacji, które pomaga w budowaniu relacji na linii lekarz – pacjent.
Choć wykonanie zdjęcia jamy ustnej wydaje się banalnie proste, istnieje kilka warunków, które muszą być spełnione, aby zdjęcie miało odpowiednią jakość i wartość diagnostyczną. To przede wszystkim sprzęt wysokiej klasy i kompetencje lekarza oraz jego umiejętności, dzięki którym potrafi on obsługiwać niejednokrotnie bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia do wykonywania fotografii zwykłych oraz stomatologicznych zdjęć rtg.
Fotografia w stomatologii służy przede wszystkim planowaniu procesu leczenia oraz dokumentowania istniejącego stanu bieżącego jamy ustnej. Zdjęcia można następnie wykorzystać do monitorowania efektywności leczenia bądź zmian zachodzących w strukturach tkanek jamy ustnej. Z fotografii chętnie korzysta także stomatologia protetyczna i estetyczna, w której często konieczne jest planowanie procedury z dużym wyprzedzeniem i z uwzględnieniem wielu możliwych scenariuszy przebiegu procesu leczenia lub zabiegu. Fotografia stanowi także łącznik pomiędzy działaniami podejmowanymi przez stomatologa i technika dentystycznego oraz ułatwia działanie zespołu pracującego nad osiągnięciem jednego celu: poprawy lub przywrócenia zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz podniesienia estetyki uśmiechu.
Ponieważ stomatologia coraz bardziej zmierza w kierunku cyfryzacji, również fotografie, które wykonywane są w gabinecie, to nie tylko tylko zdjęcia prezentujące twarz czy profil pacjenta, ale bardzo często są to zdjęcia rtg, dzięki którym możliwe jest opracowywanie wirtualnych modeli 3D jamy ustnej lub uzupełnień protetycznych. Dzięki takim obrazom można również precyzyjnie zaplanować zabiegi stomatologiczne lub z zakresu implantologii.
Fotografia stomatologiczna stanowi też swoistą platformę dialogu między lekarzem dentystą a pacjentem i technikiem dentystycznym, gdyż na bazie zdjęć możliwe jest omawianie sposobu leczenia i oczekiwanych rezultatów.
Fotografia stomatologiczna to także instrument, poprzez który lekarz dentysta lub protetyk ma możliwość pochwalenia się własnymi osiągnięciami zawodowymi. Dla niektórych specjalistów stomatologii staje się wręcz sztuką, która może być źródłem ogromnej satysfakcji zawodowej i prywatnej.