Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-11-2018
Bakterie, które najczęściej wywołują próchnicę, należą do różnych szczepów ale prym wiedzie tutaj paciorkowiec Streptococcus mutans. Również do paciorkowców należą szczepy, które służą higienie jamy ustnej, np. Streptococcus salivarius. Bakterie te korzystnie wpływają na zachowanie równowagi mikrobiologicznej w jamie ustnej. Preparaty zawierające szczep Streptococcus salivarius M18 polecane są jako uzupełnienie higieny jamy ustnej szczególnie dla dzieci (powyżej 3 roku życia). Mogą je również stosować osoby dorosłe. Środki te stosuje się po umyciu zębów przed snem. Po ich zastosowaniu nie należy jeść, pić ani płukać buzi.
Z badań wynika, że dzieci, które korzystały z preparatów zawierających korzystne szczepy bakteryjne miały aż 70 proc. szans na uniknięcie ubytków spowodowanych przez próchnicę. Było to trzykrotnie więcej, niż w odniesieniu do dbania o higienę jamy ustnej z wykorzystaniem środków nie zawierających wspomnianego szczepu.
Streptococcus salivarius M18 w jamie ustnej utrzymuje równowagę mikrobiologiczną na poziomie korzystnym dla tkanek zębów. Im bowiem większy udział w mikroflorze wspomnianego szczepu, tym mniejsze pole do działania zyskują bakterie próchnicotwórcze, w tym Streptococcus mutans.