Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-10-2018
Chrapanie ujawnia się w czasie snu. Nie jest to choroba a jedynie objaw, na przykład zespołu obturacyjnego bezdechu sennego, który charakteryzuje się występowaniem w czasie snu okresów bez oddechu. Chrapanie może być także spowodowane nadwagą, spożyciem alkoholu bezpośrednio przed snem, silnym zmęczeniem fizycznym, spaniem na wznak, środkami nasennymi lub uspokajającymi. Wszystko to sprzyja zapadaniu się podniebienia i opadaniu języka w kierunku tylnej ściany gardła. Na pojawienie się chrapania wpływ ma także wiek, co związane jest ze zwiotczeniem mięśni – także tych, które znajdują się w obrębie jamy ustnej i gardła. Przyjęło się mówić, że chrapią częściej mężczyźni, ale problem ten dotyczy obu płci. I występuje nie tylko u człowieka, ale również u zwierząt.
Leczeniem chrapania zajmują się głównie laryngolodzy i pulmonolodzy, jednak również gabinet stomatologiczny może być miejscem, w którym można znaleźć ulgę w tej przypadłości. Dentyści wykorzystują do leczenia chrapania laser. Istotą jest naświetlanie tych struktur anatomicznych w gardle, które są odpowiedzialne za chrapanie. Wiązka światła laserowego wpływa na poprawę struktury kolagenowej w naświetlonych tkankach oraz pobudza fibroblasty odpowiedzialne za wytwarzanie nowych zasobów kolagenowych. Rezultatem zabiegu jest zwiększenie jędrności i sztywności tkanek, co automatycznie zmniejsza ryzyko chrapania.
Jednorazowy zabieg nie wystarczy; należy wykonać kilka zabiegów w serii. Stomatolodzy zalecają, aby laserowe leczenie chrapania powtórzyć, wykonując zabieg przypominający po pół roku lub roku.