Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-10-2018
Współczesna stomatologia coraz częściej odchodzi od tradycyjnych metod rekonstrukcji zęba na rzecz metod cyfrowych. W tradycyjnej formie rekonstrukcja zęba zajmuje obecnie przeciętnie około dwóch tygodni. Cyfryzacja umożliwia natomiast uzyskanie tego samego (lub nawet lepszego) efektu w systemie one stage, czyli na fotelu stomatologicznym podczas jednej wizyty.
Tradycyjne wyciski w leczeniu protetycznym powoli odchodzą do lamusa. Zastępują je nowoczesne systemy cyfrowej rekonstrukcji protetycznej. To właśnie dzięki nim i technologii CAD/CAM możliwe jest wykonanie uzupełnień protetycznych w trakcie jednej wizyty w jednym gabinecie.
System CAD/CAM to komputerowe wspomaganie składające się z komputera mobilnego z monitorem połączonego z kamerą wewnątrzustną, które tworzą konsolę gabinetową. Zestaw dopełnia jeszcze frezarka.
Dzięki kamerze wewnątrzustnej stomatolog wykonuje skan obszaru, który ma być poddany leczeniu protetycznemu. To właśnie skan zastępuje pobranie wycisku, który w tradycyjnej metodzie później odsyłany był do technika dentystycznego.
Na podstawie komputerowego obrazu tworzony jest model wirtualny przyszłego uzupełnienia protetycznego. Jeżeli zostanie on zaakceptowany przez pacjenta, to również w gabinecie możliwe jest wykonanie na jednej wizycie właściwej protezy – dzięki drukarkom 3D. Można też wykorzystać do tego system bardziej tradycyjny, czyli przesłać skan i model wirtualny do technika dentystycznego w celu wykonania na przykład ceramicznego mostu czy korony metodą tradycyjną.