Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Kiedy usuwać zęby mądrości?
  • 24-08-2018
 

 

 

 

 

Zęby mądrości inteligencji nie przydają, za to często mogą być sprawcami bólu.

Opinie na temat usuwania ósemek są podzielone. Jedni dentyści zalecają, aby ekstrakcja zęba mądrości dokonywana była na wszelki wypadek i zachęcają, żeby nie czekać do momentu, kiedy ząb mądrości zacznie sprawiać kłopoty. Inni specjaliści podsuwają z kolei, aby usunięcie zęba mądrości rozważyć w następujących przypadkach:

  • Częściowe wyrżnięcie ósemki – ząb pozostaje częściowo zagłębiony w dziąśle. W miejscu tym tworzy się nieprawidłowa kieszonka dziąsłowa, która staje się niszą dla bakterii i resztek pokarmowych, a jednocześnie miejscem, w którym najczęściej toczy się długotrwały stan zapalny.

  • Niewyrośnięty ząb mądrości – zawiązek ósemki znajduje się pod tkankami dziąsłowymi, ale w dziąśle pojawiają się stan zapalny, tkliwość, bóle głowy, torbiele przyzębowe. Torbiele mogą stwarzać zagrożenie dla nerwów lub sąsiadujących zębów oraz kości żuchwy.

  • Zniszczenie ósemki przez próchnicę – szczególnie, jeśli zniszczenie jest znaczne. Kiedy pojawia się ból zęba mądrości, sytuacja jest zazwyczaj na tyle poważna, że prawdopodobnie wielu dentystów opowie się raczej za usunięciem chorej ósemki niż leczeniem kanałowym, które mogłoby okazać się nieskuteczne. Wynika to z utrudnionego dostępu do pola zabiegowego z powodu specyficznej lokalizacji ósemek.

  • Nieprawidłowo ustawiona korona ósemki – może to powodować nacisk na korzenie innych trzonowców, prowadzić do stłoczeń zębów lub nawet utraty zębów sąsiadujących z zębem mądrości. Nieprawidłowo ustawiona korona zęba mądrości może również kaleczyć błonę śluzową jamy ustnej.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS