Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Co uprawa ogródka ma do zdrowia jamy ustnej?
  • 20-08-2018
 

 

 

 

Piszemy sporo na temat korzystnego wpływu świeżych warzyw na zdrowie jamy ustnej i zdrowie zębów. Teraz pora wspomnieć o roli, jaką sam ogród – jego pielęgnacja i przebywanie w nim – odgrywa w zachowaniu zdrowych zębów.

Jak wynika z przeglądu badań przeprowadzonego w 2017 r. na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, rola ta może być istotna. Udowodniono bowiem, że zarówno przebywanie w ogrodzie, jak i pielęgnowanie go, korzystnie wpływają na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Wpływ ten jest na tyle istotny, że stworzono nawet pojęcie hortikuloterapii (ogrodoterapii). Jak definiuje ją Amerykańskie Towarzystwo Hortikuloterapii, jest to metoda, która zarówno poprzez czynne zaangażowanie się w aktywność związaną z ogrodem, jak i bierny udział poprzez przebywanie wśród natury, wpływa na poprawę samopoczucia pacjentów.

Choć nikt jeszcze nie robił wybiórczych badań dotyczących korzystnego wpływu ogrodoterapii na pacjentów stomatologicznych, to jednak wiadomo z badań ogólnych, że hortikuloterapia znacząco wpływa na redukcję stresu. Mogłoby to pomóc osobom zmagającym się z bruksizmem.

Ogrodoterapia jest także korzystna w likwidacji stanów depresyjnych, a te są częste u osób chorujących na nowotwory. Ponieważ częstość występowania chorób nowotworowych jamy ustnej wzrasta, ogrodoterapia może okazać się jednym z elementów leczenia tak samo istotnym jak chemioterapia czy radioterapia, bo poprawiającym zdrowie po tych wyczerpujących rodzajach leczenia. O jej skuteczności świadczą pozytywne opinie uczestników badania klinicznego, które przeprowadzono w celu oceny wpływu hortikuloterapii na osoby w terminalnych stadiach raka. Połowa pacjentów uznała, że uprawa i oglądanie rosnących i kwitnących roślin pomogła podnieść ich na duchu.

 

Wydaje się, że ogrodoterapia może przynieść szereg korzyści zdrowiu jamy ustnej – począwszy od łagodzenia stanów lękowych przed zabiegami stomatologicznymi, poprzez ochronę zębów przed próchnicą dzięki możliwości chrupania świeżych warzyw i owoców, aż po ochronę przed zniszczeniem zębów i wadami zgryzu spowodowanymi nadmiernym zaciskaniem szczęk z powodu stresu.

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS