Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-08-2018
Na Opolszczyźnie nadal nie wyłoniono zwycięzcy konkursów NFZ na świadczenie usług w dentobusie. To jedno z trzech województw, gdzie nikt nie kwapi się do pracy w mobilnym gabinecie. Taka sama sytuacja jest jeszcze w województwie małopolskim i pomorskim. NFZ ogłosił już piąty konkurs na obsługę mobilnego gabinetu w opolskim.
Dentyści tłumaczą, że kontrakty na świadczenia w dentobusie, który ma wspomagać stacjonarną opiekę stomatologiczną w szkole, są za niskie, praca jest niewdzięczna, w dodatku jeździ się po całym regionie według ściśle zaplanowanego harmonogramu, co utrudnia utrzymanie ciągłości rozpoczętego leczenia. Ryczałt to nieco ponad 7 tys. złotych na miesiąc. W to wliczone jest paliwo, zatrudnienie kierowcy, ubezpieczenie dentobusu. Na świadczenia przyznano 15000 punktów na miesiąc każdy o wartości 1,1 zł.
NFZ podaje, że będzie organizować konkursy do skutku – aby dziecko u stomatologa w mobilnym gabinecie mogło skorzystać z leczenia i profilaktyki wszędzie tam, gdzie stacjonarnych gabinetów brakuje. Gabinetów tych jest niewiele, bo zaledwie 600 w szkołach w całej Polsce (na ogólną liczbę około 8,6 tysiąca placówek edukacyjnych).