Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-08-2018
Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2016 roku” wynika, że w prawie połowie gospodarstw domowych członkowie zdecydowali się na korzystanie z leczenia prywatnego, opłacając wizyty z własnej kieszeni lub z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, np. z abonamentów. Liczba osób pokrywających leczenie w ten sposób stale rośnie – na chwilę obecną jest to prawie 40 proc. Polaków. Przeciętnie na leczenie prywatne Polacy wydali 82,36 zł na osobę, natomiast jeżeli korzystali z prywatnej opieki stomatologicznej – 539 zł.
Leczenie stomatologiczne jest bardzo często wybierane w formie leczenia prywatnego. Eksperci uważają, że to pokazuje, iż dostępność specjalistów w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na NFZ jest ograniczona i konieczne są szybkie zmiany systemu dostępu do specjalistów.
Z raportu GUS wynika również, że Polacy coraz częściej płacą także za pobyt w szpitalu. Poza leczeniem realizowanym w ramach NFZ sfinansowano 3,5 proc. pobytów w szpitalu z własnych funduszy lub opłaconych w ramach abonamentu z prywatnego ubezpieczenia. Najczęściej Polacy płacą prywatnie za leczenie uzdrowiskowe. Co piąty mieszkaniec naszego kraju płaci za pobyt w sanatorium z własnej kieszeni a 3,1 proc. – z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.