Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-08-2018
Padaczka (epilepsja) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń neurologicznych, w którym częstotliwość napadów i ich siła mogą charakteryzować się dużym zróżnicowaniem. Szacuje się, że 1-3 proc. ludzi na świecie zmaga się z tym schorzeniem, a tylko w Polsce dotyka ono jedną na 200 osób. Najczęściej padaczka ujawnia się w wieku dziecięcym/młodzieńczym oraz po 65. roku życia. Dość często jest ona skorelowana z niepełnosprawnością fizyczną bądź umysłową. Epilepsja może wywierać negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, gdyż jej ataki mogą prowadzić do:
-
uszkodzenia języka i śluzówki jamy ustnej oraz warg;
-
pęknięć szkliwa bądź uszkodzenia zębów.
Ponieważ padaczce często towarzyszy niepełnosprawność, pogorszeniu ulega także higiena jamy ustnej. To z kolei przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy czy chorób przyzębia.
Z badania, które kilka lat temu przeprowadzono z udziałem dzieci z województwa lubelskiego chorych na padaczkę, wynika, że higiena jamy ustnej u członków tej grupy nie jest na zadowalającym poziomie. Uczestnicy badania zbyt rzadko stosowali dodatkowe akcesoria do utrzymania czystości jamy ustnej, takie jak nici dentystyczne czy płukanki; najczęściej stosowanym środkiem wspomagającym była za to guma do żucia. Do rozwoju chorób jamy ustnej u osób zmagających z padaczką przyczynia się także niezdrowy styl życia, polegający na spożywaniu słodkich przekąsek lub napojów słodzonych po wieczornym szczotkowaniu.
W odniesieniu do niepełnosprawnych z epilepsją bardzo ważne jest, aby ich opiekunowie byli świadomi zagrożeń zdrowotnych dla jamy ustnej spowodowanych chorobą i dbali o systematyczne i staranne przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych przez podopiecznych.