Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 31-07-2018
Zdarza się, że gabinet stomatologiczny, w którym przeprowadzane było leczenie zębów jakiś czas temu, przestaje istnieć, natomiast pacjent potrzebuje dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Co wtedy robić?
Należy zwrócić się do podmiotu, który gabinet prowadził, z prośbą o wydanie dokumentacji medycznej. W świetle prawa pacjent musi mieć zapewniony dostęp do swojej dokumentacji medycznej, ponieważ brak zapewnienia takiego dostępu może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, którzy wymagają kontynuacji leczenia. Z tego powodu przepisy stanowią, aby podmiot leczniczy, który kończy wykonywanie działalności leczniczej w jednej ze swoich placówek pod dotychczasowym adresem, dołożył staranności, aby odpowiednio wcześniej zabezpieczyć dokumentację medyczną w celu ochrony danych w niej zawartych. Podmiot ten powinien także umożliwić uzyskanie pacjentom dostępu do tej dokumentacji. Tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanego w dniu 10 kwietnia 2018 r.
W sytuacji, kiedy pacjent jednak ma trudności w dostępie do swojej dokumentacji medycznej, ma on prawo zgłosić sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta. Obowiązkiem Rzecznika Praw Pacjenta jest wnikliwe przeanalizowanie każdego przypadku i w razie potrzeby wszczęcie postępowania w sprawie praktyk, które naruszają prawo pacjenta do uzyskania dostępu do dokumentacji medycznej. Zawsze można także zadzwonić na bezpłatną infolinię Rzecznika Praw Pacjenta i zwrócić się z prośbą o poradę w konkretnej sprawie.