Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-07-2018
Dentobusy, które mają wspomagać stacjonarną opiekę stomatologiczną w szkole, w wielu województwach już działają. Mobilne gabinety stomatologiczne, której jeżdżą po polskich drogach, mają jednak niedociągnięcia. Brakuje w nich autoklawów, sterylne narzędzia są dowożone, aparaty rentgenowskie są, ale bez odbioru radiologicznego, przyłączenie do wody też jest, ale woda nie ma wykonanych badań bakteriologicznych bezpośrednio przed podłączeniem do dentobusu. Dentyści pracujący w gabinetach na kółkach zwracają uwagę, że to stwarza ryzyko mikrobiologiczne.
Na świecie mobilne gabinety stomatologiczne też działają: są chętnie wykorzystywane – głównie na pustkowiach, gdzie faktycznie brakuje gabinetów stacjonarnych. Popularne są szczególnie w Stanach Zjednoczonych, głównie w tak słabo zaludnionych regionach, jak Oregon, Idaho, Montana, Texas, Arizona. Leczenie w nich jest najczęściej płatne. Na darmowe leczenie zębów (lub za symboliczną opłatą) pacjenci mogą natomiast liczyć w dentobusach należących do Kościoła Baptystów, które od 1989 roku jeżdżą po amerykańskich drogach. Pracują w nich wolontariusze.
Taki mobilny gabinet jest zamawiamy wszędzie tam, gdzie brakuje dostępu do stacjonarnego dentysty: przez szefów firm dla swoich pracowników i ich rodzin, małych społeczności, na zlecenie władz lokalnych.
Amerykańskie mobilne gabinety to najczęściej duże przyczepy kempingowe albo ciężarówki z kliniką w naczepie lub autobusy, w których można leczyć jednocześnie kilku pacjentów. Są też prawdziwe kompleksy lecznicze w postaci połączonych dwóch przyczep, których powierzchnia umożliwia wygospodarowanie w tym obiekcie wszystkich pomieszczeń tak, jak w stacjonarnej klinice stomatologicznej.
Amerykanie podeszli do działalności dentobusów bardzo poważnie i przeprowadzili badania, z których wynika, że mobilne gabinety pełnią bardzo ważną rolę w zapewnianiu dostępu do usług stomatologicznych.
Wiadomo, że prywatne gabinety stomatologiczne na kółkach mogą przynosić całkiem niezłe zyski. W Stanach Zjednoczonych odbywają się specjalne konferencje biznesowe, na których doradza się stomatologom, co zrobić, aby dentobus takie profity przynosił.
Idea udzielania usług stomatologicznych w mobilnych gabinetach ma więc jak najbardziej sens. Pozostaje tylko umiejętnie czerpać z wzorców bardziej doświadczonych w tej kwestii państw.