Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-07-2018
Wybielanie zębów metodą nakładkową rozpoczyna się od tego, że dentysta pobiera wyciski. Są one bazą do wykonania indywidualnych nakładek na zęby. Nakładki wykonane są próżniowo w laboratorium protetycznym z lekkiego, przezroczystego polimeru; zapewniają bezpieczeństwo podczas wybielania. Nakładki odwzorowują indywidualny kształt łuku zębowego, a dzięki temu, że technik dentystyczny na modelu i przy zastosowaniu żywicy wykonał zbiorniczki, w których gromadzi się żel wybielający, nakładki zwiększają skuteczność rozjaśniania szkliwa.
Podczas wizyty, na której dentysta wręcza nakładki, pacjent otrzymuje także strzykawki ze środkiem wybielającym. Stomatolog udziela też informacji, jak stosować żel i nakładki. Zadaniem pacjenta jest wykonać wszystko według wskazań stomatologa – w ten sposób wybielanie nakładkowe będzie bezpieczne i nie spowoduje zbyt silnej nadwrażliwości zębów (nadwrażliwość dotyka kilka procent pacjentów) ani podrażnień.
Niektóre preparaty wybielające sprzyjają nie tylko usuwaniu przebarwień zębów, ale także remineralizują szkliwo. Działanie każdego z nich opiera się na reakcji utlenienia.
Wybielanie nakładkowe trwa przeważnie około tygodnia, natomiast trzymanie nakładek z żelem na zębach zajmuje ok. 8-10 godzin w ciągu doby. Pierwsze efekty widać już po pierwszej aplikacji. Jeśli pojawi się podrażnienie zębiny, zazwyczaj ustępuje ono w ciągu 2-3 dni po zakończeniu kuracji. Aby załagodzić jej objawy, stomatolog może zalecić stosowanie preparatu minimalizującego przykre dolegliwości.