Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 27-06-2018
Popularyzacja leczenia ortodontycznego spowodowała wysyp „pomysłowych Dobromirów” – także takich, którzy na własną rękę próbują leczyć wady zgryzu sobie albo – co jeszcze gorsze – innym, nie mając do tego odpowiednich kwalifikacji, a nawet rozpoczętych studiów na kierunku stomatologicznym. Chodzi o osoby, które w internecie, propagują idę samodzielnego prostowania krzywych zębów przy użyciu tak samo samodzielnie wykonanych „aparatów ortodontycznych”. Na kanałach z filmami bądź w różnego rodzaju poradnikach pisanych można znaleźć w sieci wiele publikacji dotyczących tego, jak krok po kroku samemu wyleczyć i wyprostować swój zgryz.
Ortodonci i stomatolodzy ostrzegają, aby w żadnym wypadku nie podejmować jakichkolwiek działań służących prostowaniu krzywych zębów na własną rękę. Oraz aby tym bardziej nie kupować i stosować produktów typu homemade czy DIY (z ang. Do It Yourself) – wykonanych samodzielnie, które miałyby być niskokosztową alternatywą dla aparatów ortodontycznych. Wszelkie próby samodzielnego leczenia wady zgryzu mogą zakończyć się katastrofalnie dla zdrowia jamy ustnej. Przed tym trendem należy szczególnie przestrzegać i dzieci i nastolatków, ponieważ to oni właśnie są wyjątkowo chętni do testowania na sobie wszelkich nowinek znalezionych w sieci bądź zasłyszanych u kolegów.
W przypadku leczenia wad zgryzu nie ma alternatywy dla leczenia ortodontycznego prowadzonego w gabinecie przez profesjonalistę ortodontę. Wszelkie namiastki tego procesu doprowadzą tylko do wielu, być może nawet nieodwracalnych szkód w uzębieniu i w przyzębiu. Warto pamiętać, że koszt leczenia ortodontycznego jest wysoki, ale leczenie ortodontyczne podejmowane w celu naprawy szkód spowodowanych samodzielnymi próbami prostowania krzywego zgryzu jest dużo droższe.