Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 07-06-2018
Zespół z Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii po przeanalizowaniu zdrowia jamy ustnej u osób starszych alarmuje, że wyniki badania są fatalne. Okazało się, że wielu nowozelandzkich seniorów jest całkiem samych, a samotność nie wpływa korzystnie na dbanie o siebie. Z badania wynikało, że aż co trzeci z ponad 14-tysięcznej rzeszy uczestników pracy miało zęby do poważnego leczenia lub ekstrakcji. Związane jest to m.in. z demencją – pogłębiającą się z każdym miesiącem życia osoby starszej.
Z przywołanego tu eksperymentu wynikało, że znacznie gorszy stan zdrowia jamy ustnej obserwowany był u mężczyzn niż u kobiet. Zęby były zniszczone: przez czas, zaniedbania higieniczne wynikające z demencji oraz ze spadku sprawności fizycznej.
Ponieważ podczas kształcenia dyplomowanego nie uczy się studentów, jak mają dbać o profilaktykę u seniorów, dlatego stomatologia stała się niejako ofiarą swojego sukcesu, gdyż dotychczas nacisk był kładziony na zachowanie zębów przez całe życie, a tymczasem nikt nie zastanawiał się, co dzieje się z organizmem i zębami pod koniec życia. Edukowanie stomatologów w tym zakresie, a potem seniorów jest zatem potrzebne – aby ci drudzy do późnej starości zachowali zdrowe (!) zęby.