Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-04-2018
Język jest mięśniem, świetnie unerwionym i o dużej ruchliwości. Z tego powodu każde jego niedomaganie sprawia ból. Jeśli język jest obolały, opuchnięty, zaczerwieniony, powodów może być wiele. Od zakażenia bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego po schorzenia autoimmunologiczne włącznie.
Każda zmiana zapalna dotykająca język określana jest z łaciny jako glossitis. Zapalenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Najczęściej pojawia się podczas spadku odporności i towarzyszy infekcjom ogólnym.
Zapalenie języka rozpoznaje się po obrzęku, pieczeniu, zmianach w odczuwaniu smaków oraz bolesności tego mięśnia. Mogą też pojawić się zmiany w barwie i wygładzenie powierzchni, która naturalnie powinna być szorstka. Poza czynnikami zakaźnymi (bakteria, grzyby, wirusy), glossitis mogą także spowodować składniki pasty do zębów, które działają uczulająco u konkretnej osoby, barwniki i inne dodatki do żywności, leki, polimery, z których wykonane są uzupełnienia stomatologiczne, urazy czy niedobory witamin (np. witaminy B12) i minerałów (żelaza). Zapalne zmiany na języku mogą być też skutkiem uszkodzeń fizycznych i przy współistniejących chorobach ogólnych, np. cukrzyca, będą długo i z oporem się goić.
Kiedy nie wiadomo, co wywołało zapalenie języka, wskazane jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych i wykonanie mykogramu z powierzchni języka.
Podczas glossitis stosowane są terapie lekami, takimi jak antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, kortykosteroidy, Zawsze jednak podstawowym elementem prewencyjnym i naprawczym pozostaje codzienne, staranne szczotkowanie zębów.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”