Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-02-2018
-
Które z past warto kupować?
Warto kupować te pasty, które w odniesieniu do konkretnej osoby będą spełniać konkretne zadanie, np. mineralizować zęby, wspomagać w pozbywaniu się nadwrażliwości czy działać kojąco na dziąsła. Pasty remineralizujące, czyli te, które zawierają fluor a często i wapń, potrzebne są osobom ze słabym szkliwem. Fluor występuje w pastach pod różnymi postaciami: fluorku sodu, aminofluorku, czy fluorku cyny.
-
Czy warto wydawać pieniądze na pasty sensitive bądź wybielające?
Zadaniem pasty jest przede wszystkim dobrze czyścić zęby. Jeżeli działają w dodatkowy sposób, to dobrze, ale aktywność ta powinna być dobrana do problemów zdrowotnych konkretnego użytkownika.
-
Ile pasty należy używać na jedno szczotkowanie?
Zazwyczaj 1 – 2 cm. To wystarczy, by mycie było efektywne i nie prowadziło do nadmiernego ścierania zębów. U małych dzieci stosujemy pastę w wielkości ziarenka grochu
-
Czy mycie zębów można zastąpić np. przez zjedzenie jabłka, jak sądzi wiele osób?
Nie. Jabłko jest zdrowe, ale nie dla zębów, gdyż w owocach jest dużo kwasów, które prowadzą do erozji szkliwa. Można je wykorzystać awaryjnie do odświeżenia jamy ustnej i wymiecenia z niej grubszych zanieczyszczeń spomiędzy zębów, kiedy nie mamy dostępu do szczoteczki i pasty. Po zjedzeniu jabłka należy od razu przepłukać jamę ustną czystą wodą. Zęby można wyszczotkować pół godziny później – kiedy rozmiękczone kawasami szkliwo stwardnieje.
-
Czy gumą do żucia można zastąpić pastę i szczotkowanie?
Nie. Guma zwiększa wydzielanie śliny, co sprzyja samooczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej, ale nie usunie nalotu. Trzeba też pamiętać, że długotrwałe żucie powoduje ścieranie zębów, przerost mięśni i zmęczenie stawów skroniowo-żuchwowych.
Źródło: „Tygodnik ANGORA”