Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 07-02-2018
Czy gra na instrumentach dętych negatywnie wpływa na zgryz i uszkodzenie szkliwa? Możliwe. Dotychczas nie ustalono tego jednoznacznie. Niemniej, z badań już przeprowadzonych, wyłaniają się przesłanki, które wskazują na to, że muzycy grający na instrumentach dętych drewnianych, mogą mieć większe problemy z ruchomością zębów przednich, niż ich koledzy z orkiestry, którzy grają na instrumentach dętych blaszanych, np. saksofonach.
W badaniu, w którym uczestniczyli studenci akademii muzycznej, oceniano ruchomość zębów pierwszych przedtrzonowych, kłów, siekaczy szczęki i żuchwy. Okazało się, że subiektywne uczucie większej ruchomości zębów przednich zauważali u siebie klarneciści. U nich też zaobserwowano większą ruchomość siekaczy górnych i dolnych – czyli zębów, na których opiera się ustnik. U osób grających na tubie także zauważono negatywny wpływ na zgryz: siekacze były przechylone w poziomie o 43 μm w stosunku do ustawienia zębów pozostałych. Jeszcze większy wychył zaobserwowano w siekaczach trębaczy.
Z powyższego badania wynika, że osoby zawodowo grające na dętych instrumentach muzycznych powinny bardzo dbać o zdrowie swojego układu stomatognatycznego. Tym bardziej, im większą masę ma instrument, na którym grają.
Źródło: „Nowa Stomatologia”