Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-12-2017
Okazuje się, że ma; mianowicie bliskie pokrewieństwo z gatunkiem, którego sok likwiduje ból zęba na całe życie: raz a porządnie.
Jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia – poinsencja z pięknie wybarwionymi czerwonymi przylistkami, zwana też gwiazdą betlejemską, a fachowo: wilczomleczem nadobnym – ma bardzo bliską krewną, której lateksowy sok z powodzeniem może konkurować z profesjonalnymi preparatami stomatologicznymi wykorzystywanymi do dewitalizacji miazgi. Mowa o roślinie określanej łacińską nazwą Euphorbia balsaminifera. To mieszkanka Półwyspu Arabskiego, Afryki i Wysp Kanaryjskich, symbol Lanzarotte. Roślina od wieków wykorzystywana jest w tradycyjnym lecznictwie afrykańskim. Okazuje się ostatnią deską ratunku na najgorsze bóle zębów – spowodowane zapaleniem miazgi – tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z gabinetu stomatologicznego. Afrykańscy zielarze przykładają jej sok do doskwierającego zęba, a ból mija – na całe życie. Skuteczność rośliny zaintrygowała naukowców z Institut d'Odontologie-Stomatologie, Université Cheikh Anta Diop w Dakarze. Z przeprowadzonych przez nich w drugiej połowie lat 90. badań na 37 zębach wynika, że sok rośliny działa jak skuteczny środek dewitalizujący miazgę. Likwiduje ból zęba z zapaloną miazgą na zawsze. Oczywiście taki ząb należy potem poddać profesjonalnemu leczeniu kanałowemu – bo wprawdzie boleć już nigdy nie będzie, ale z powodu zdewitalizowanej, toksycznej tkanki ząb taki staje się przyczyną stanów zapalnych przyzębia i ogniskiem pierwotnym odzębowego zakażenia.
Przy wigilijnym i świątecznym stole życzymy wszystkim naszym Czytelnikom samych miłych chwil i oczywiście żadnych bolących zębów. A nadobna poinsencja, krewniaczka opisywanego wyżej wilczomlecza, niech pozostanie tylko piękną dekoracją – nie próbujmy nią leczyć bólów zębów. Pamiętajmy, że sok z tej rośliny może wywołać uczulenia i podrażnienia.
Spokojnych i spędzonych w pięknej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia życzy Państwu PortalDentystyczny.pl.