Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-12-2017
Założenie implantów wiąże się z obowiązkiem skrupulatnego dbania o higienę jamy ustnej. Oto garść złotych rad:
-
Szczotkuj zęby codziennie i najlepiej po każdym posiłku, ale koniecznie zwracaj uwagę na technikę mycia: wykonuj ruchy wymiatające od dziąsła w kierunku korony zęba. Nie zapominaj o wyszczotkowaniu każdej z powierzchni zęba, tego sztucznego również.
-
Z racji tego, że szczotkowanie zębów będziesz wykonywać często, a dziąsła zazwyczaj po zaimplantowaniu mogą być bardzo wrażliwe, używaj szczoteczki z miękkim włosiem. Nie przesadzaj jednak z miękkością włosia – bo żeby dobrze usunąć nalot zębowy z powierzchni szkliwa, nie należy cały czas stosować szczoteczek z ultramiękkim włóknem. Szczoteczki z wyjątkowo miękkim włosiem stosuj jedynie wtedy, gdy dziąsła są bardzo tkliwe.
-
Używaj nitki dentystycznej. Jeśli chcesz podnieść skuteczność działania tego akcesorium, nasącz nitkę płynem do płukania jamy ustnej. Wtedy podczas nitkowania przy okazji zdezynfekujesz czyszczone powierzchnie, odświeżysz oddech i zadziałasz bakteriostatycznie.
-
Nie przesadzaj ze stosowaniem płukanek do jamy ustnej – szczególnie tych, które zawierają alkohol. Śluzówka jamy ustnej pod wpływem alkoholu ulega wysuszeniu. Zmieniaj też co jakiś czas stosowany płyn do płukania, ponieważ bakterie bytujące na zębach i przyzębiu mogą nabywać odporności na niektóre aktywne biologicznie składniki płukanek. Pamiętaj, że płukanki z popularną chlorheksydyną można stosować nie dłużej, niż zaleca producent.
-
Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo szczotkować zęby lub używać innych akcesoriów do higieny jamy ustnej, zapytaj o to dentystę lub higienistkę stomatologiczną i poproś o instruktaż. Nie ma się czego wstydzić – od tego są fachowcy, aby pomagać laikom.
-
Nigdy nie lekceważ periimplantitis – zapalenia tkanek wokół implantu, najczęściej powodowanego przez bakterie. Przy pierwszych symptomach idź do dentysty. Zlekceważenie przypadłości może kosztować cię nawet utratę implantu.
-
Regularnie odwiedzaj stomatologa i przestrzegaj jego zaleceń oraz dbaj o kondycję kości przyzębia poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i minerałów w codziennej diecie – to tak samo ważne dla zachowania na długie lata implantu w jamie ustnej, jak codzienne szczotkowanie jamy ustnej.
Źródło: Opracowanie własne