Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-11-2017
Nitkowanie zębów, tak, jak jest często zalecane do wykonywania oprócz szczotkowania zębów, tak też często bywa lekceważone. Podczas kiedy człowiek nitkowaniem się nie przejmuje (a szkoda, bo próchnica ma na czystych zębach mniejsze szanse rozwoju), małpy udowadniają, że ta forma oczyszczania szkliwa może być podstawowym sposobem dbania o higienę jamy ustnej. Przykładem są makaki. Trzy ich gatunki: z Nikobarów, Japonii oraz Tajlandii zręcznie posługują się rozmaitymi włóknami i taśmami w celu usunięcia resztek pokarmowych spomiędzy zębów.
Te pierwsze wykorzystują do tego to, co im wpadnie w dłoń: włókno kokosa, długą igłę drzewa, źdźbło trawy, nitkę nylonową lub metalowy drut. Jeśli małpa uzna, że to konieczne, akcesorium przed użyciem jest rozdzierane na cieńsze pasma.
Makaki japońskie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych wykorzystują włosie z własnego futra. Gatunek tajlandzki nitkuje natomiast zęby włosami ludzkimi.
Z badań przeprowadzonych na makakach z Wielkiego Nikobaru – największej wyspy archipelagu Nikobarów na Oceanie Indyjskim – wynika też, że tamtejsze makaki wraz z innymi członkami stada potrafią nawet planować nitkowanie.
Źródło: Primates