Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-10-2017
Kampania negująca palenie papierosów oparta jest m.in. na publikacji szokujących zdjęć dziąseł i zębów amatorów tytoniowego dymka. Przedstawione na fotografiach chore dziąsła i przebarwienia zębów to rzeczywistość, która czeka każdego palacza, jeśli nie podejmie decyzji o zerwaniu z nałogiem.
Palenie papierosów to nie tylko chore dziąsła, większe ryzyko paradontozy, przykry zapach z ust i brunatno-żółte zęby.
- Przede wszystkim każdy palacz powinien wiedzieć, że śluzówka w jego ustach jest bardziej wysuszona, niż u człowieka bez nałogu – mówi dentystka Katarzyna Korwin-Piotrowska. – Suchość ta sprzyja namnażaniu się bakterii. Płytka nazębna, kamień, kieszonki dziąsłowe, korony, czy mosty, a przede wszystkim ubytki są dla nich idealnym miejscem do rozwoju.
Dla palaczy priorytetem powinna być higiena jamy ustnej z regularnym szczotkowaniem zębów na czele. To pomaga zapobiegać namnażaniu się bakterii – co przy wspomnianym wyżej wysuszeniu śluzówki ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia dziąseł i zębów. Konieczne jest także regularne usuwanie kamienia nazębnego – z uwagi na szybkość jego odkładania u palaczy należy robić to częściej. Uwaga: kamień usuwamy u dentysty! Nie wolno tego robić samodzielnie, np. zdrapując ostrym narzędziem, ponieważ grozi to zranieniem dziąseł i uszkodzeniem szkliwa. Tylko profesjonalista prawidłowo wykona skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy – najczęściej wykorzystuje do tego ultradźwięki. Zabieg kończy się piaskowaniem i polerowaniem szkliwa.
Aby efekty skalingu utrzymały się długo, a śluzówka jamy ustnej pozbyła się suchości, konieczne jest jednak zerwanie z nałogiem.
Źródło: „Express Bydgoski”