Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-09-2017
Nawigacja komputerowa to nowoczesne narzędzie do planowania zabiegu z wykorzystaniem implantów. Służą do tego profesjonalne programy komputerowe, dzięki którym można precyzyjnie przygotować każdy szczegół i każdy etap zabiegu. Narzędzi wspomagających w opisany sposób pracę stomatologa jest wiele; działają według jednego zasadniczego schematu: na początku wykonuje się zdjęcie tomograficzne żuchwy lub szczęki i przeprowadza skanowanie jamy ustnej. Dzięki temu można wizualizować w technologii 3D obraz kości: poznać ich ułożenie i anatomię. Skanowanie jamy ustnej (tzw. cyfrowy wycisk wewnątrzustny) dostarcza danych, które wysyłane są do programu wykorzystywanego do planowania krok po kroku przebiegu zabiegu wraz z dokładnym ustaleniem miejsca wszczepienia implantu i określeniem parametrów charakteryzujących istotne elementy związane z wszczepianiem implantu, m.in. kąt i głębokość wprowadzenia śruby, możliwe obciążenie dziąseł i wiele innych wartości. Bardzo ważna jest właściwa ocena gęstości kości, w której implant ma być osadzony. Istotne są też szerokość i nachylenie wyrostka wraz z anatomicznymi strukturami otaczającymi, do których zalicza się nerwy, zatoki, naczynia i zęby sąsiadujące. Te dodatkowe informacje są po to, aby dentysta podczas osadzania implantu nie uszkodził np. nerwu i nie umieścił wszczepu zbyt blisko ściany kości, co mogłoby skutkować wyłamaniem implantu z przyzębia.
Kiedy projekt przeprowadzenia zabiegu jest już zatwierdzony, na bazie trójwymiarowych obrazów jamy ustnej w laboratorium protetycznym (czasem daleko poza granicami Polski) wykonywane są szablony medyczne – posłużą do wykonania elementów implantu indywidualnie dopasowanych do konkretnego pacjenta.
Zalet stosowania nawigacji komputerowej w gabinecie stomatologicznym jest wiele, ale cztery główne to oszczędność czasu, mniejsze ryzyko niepowodzenia zabiegu, niższe koszty całkowite dla pacjenta i bezpieczeństwo zabiegu.
Źródło: „Prestiż Magazyn Trójmiejski”