Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-09-2017
Nadwrażliwość zębów może ujawnić się w każdym wieku – ale jej przyczyny, w zależności od wieku właśnie, mogą być różne. Objawy natomiast zawsze pozostają te same: ból (często określany jako ból zęba) po kontakcie z czynnikami środowiskowymi. Przyczyną dolegliwości bólowych jest otwarcie kanalików zębinowych i ruch znajdującego się w nich płynu, który powoduje pobudzenie komórek nerwowych w miazdze.
-
Dzieci i nastolatki – najczęściej nadwrażliwość ma związek z próchnicą zębów: pojawia się, kiedy zniszczenia pogłębiają się i dotrą do zębiny. Nadwrażliwość zębów może też być związana z erozją szkliwa (dużo napojów gazowanych, kwaśnych, słodzonych w menu) lub z odłamywaniem się fragmentów szkliwa przy wadach zgryzu.
-
Dorośli – najczęstsze dwie przyczyny to kwasowa erozja szkliwa oraz obnażenie szyjek zębowych spowodowane nieprawidłowym myciem zębów (szczotkowanie zbyt mocne lub z wykorzystaniem poziomych ruchów).
-
Osoby starsze – wprawdzie związane z wiekiem zmiany w strukturze zębów prowadzą do tego, że warstwa zębiny staje się grubsza, dochodzi do przebudowy struktury zębów, przewodzenie bodźców powodujących ból jest zmniejszone, kanaliki zębinowe się zatykają, ale seniorzy: gorzej radzą sobie z samodzielnym szczotkowaniem zębów (stąd zmiany próchnicowe i choroby przyzębia), częściej mają obnażone szyjki zębowe (to wrażliwe, podatne na próchnicę rejony), mają mniej śliny, a sama wydzielina może mieć zmieniony skład (spowodowane to bywa przyjmowaniem leków).
Źródło: „Gazeta Wyborcza”