Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-09-2017
Ślinianki to gruczoły wytwarzające ślinę. O ważności tych struktur dla zdrowia całej jamy ustnej przypominamy sobie, kiedy zaczynają chorować, a przez to zmniejsza się ilość śliny lub zmienia jej jakość. Ślinianki mogą być gruczołami dużymi (podjęzykowa, przyuszna, podżuchwowa) lub małymi – rozsiane są wokół jamy ustnej, ich liczba jest zmienna: od kilkuset do tysiąca.
W budowie wewnętrznej ślinianek, zwanej zrazikową, wyróżnia się:
-
jednostki wydzielnicze – utworzone z pęcherzyków surowiczych i cewek śluzowych – to struktury o skomplikowanej budowie wewnętrznej, w których powstaje ślina;
-
przewody wyprowadzające ślinę;
-
niewielkie, wąskie przestrzenie, w których znajdują się naczynia włosowate i włókna nerwowe.
Jednostka czynnościowa, którą tworzą pęcherzyki czynnościowe z układem kanalików, nosi nazwę saliwonu. To w nim powstaje wydzielina pierwotna, która w trakcie wędrówki przez cewki ulega modyfikacjom pod względem składu i tworzy ślinę właściwą.
Ślinianki mogą chorować, a schorzenia mogą dotyczyć różnych elementów budowy tych gruczołów lub wpływać jedynie na funkcje pełnione przez poszczególne struktury ślinianek. Wynikająca z choroby ślinianki zmiana w produkcji i właściwościach śliny skutkować będzie konsekwencjami dla całej jamy ustnej, ponieważ:
-
spadek ilości śliny odbije się negatywnie na kondycji i funkcji ochronnej śluzówki jamy ustnej oraz wpłynie na pogorszenie skuteczności oczyszczania zębów z resztek pokarmowych i szybkości przywracania właściwego pH w tym obszarze;
-
zmiana właściwości śliny upośledza jej funkcje buforujące oraz osłabia rolę ochronną przed bakteriami, wirusami, grzybami – drobnoustroje te mogą wywołać stany zapalne w jamie ustnej i przyspieszyć rozwój próchnicy.
Źródło: Opracowanie własne