Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-06-2017
Ciąża to czas szczególny dla każdej kobiety nie tylko z powodu radości i niepokojów towarzyszących oczekiwaniu na dziecko, ale również z uwagi na szereg charakterystycznych dla tego okresu symptomów. Część z nich może jednak mieć negatywny wpływ na zęby. Jak temu zapobiegać?
-
Wymioty – bywają intensywne i długotrwałe lub zdarzają się sporadycznie czy praktycznie wcale nie występują. Cofająca się treść żołądkowa ma silnie kwaśny charakter, co demineralizuje szkliwo zębów i drażni śluzówkę jamy ustnej i dziąsła.
Rada: po każdym epizodzie torsji wypłucz dokładnie jamę ustną zwykłą wodą. Nie szczotkuj zębów bezpośrednio po wymiotach, bo kwaśna treść żołądkowa rozmiękczyła szkliwo i włosie szczoteczki może je uszkodzić.
-
Zachcianki – w środku nocy może pojawić się ochota na kiszone ogórki, śledzie marynowane lub słodkie eklery. Cukier jednak stanowi pożywkę dla bakterii próchnicy, a kwas mlekowy zawarty w kiszonce i ocet w marynacie rozmiękcza szkliwo i sprzyja jego demineralizacji.
Rada: folguj swoim zachciankom (w granicach rozsądku, oczywiście), ale po każdej przekąsce nie zapomnij przynajmniej przepłukać jamy ustnej zwykłą wodą. I nigdy nie kładź się spać z zębami oklejonymi masą cukrową typu krówka czy toffi.
-
Rozpulchnione dziąsła – objaw typowy dla ciąży. Spowodowany przez zmiany hormonalne. Bolesność dziąseł powoduje, że pojawia się pokusa, aby unikać szczotkowania zębów. To poważny błąd, którego skutkiem będzie pogorszenie stanu dziąseł i pojawienie się zapaleń.
Rada: szczotkuj zęby obowiązkowo, ale używaj do tego szczoteczki o ultra miękkim włosiu. Wykonuj delikatne ruchy szczoteczką, wymiatające od dziąsła do korony zęba.
Źródło: Opracowanie własne