Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 31-03-2017
Dziedziczy się nie tylko cechy fizyczne, takie jak kolor oczu, kształt zębów czy wzrost. Już dawno udowodniono, że przez materiał genetyczny przenoszone są również cechy osobowości, a najnowsza teoria mówi, że jeśli rodzice bali się leczenia zębów, to istnieje prawdopodobieństwo, że również ich dzieci będą odczuwać strach przed dentystą. Naukowcy sugerują, że za tę cechę odpowiadają te same geny, które warunkują strach przed bólem.
Pokonanie genetycznie uwarunkowanej dentofobii jest trudne; problem staje się jeszcze bardziej poważny, kiedy na czynniki dziedziczne nakładają się uwarunkowania środowiskowe – np. gdy pacjent ma przykre wspomnienia z czasów dzieciństwa związane z borowaniem zębów. Genetyka plus niemile wspominane wizyty sprzed lat mnogą okazać się mieszanką paraliżującą o tak dużej skuteczności, że doświadczający jej pacjent przez dziesięciolecia nie odwiedzi dentysty. Skłonić do wizyty mógłby co najwyżej ogromny, nie do wytrzymania ból zęba. I tak też bywa – np. w Ameryce wcale nierzadkie są przypadki, że do gabinetu dzwoni zdesperowany pacjent, chcąc umówić się na wizytę, który od 30 lat nie był u dentysty, bo się bał i doprowadził tym swoje zęby do kompletnej ruiny.
Na to, jakie geny dziedziczymy, wpływu nie mamy. Możemy natomiast pracować nad ujarzmieniem strachu przed dentystą – warto podjąć ten wysiłek tym bardziej, że obecnie wizyty są praktycznie bezbolesne.
Źródło: naturalnews.com