Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-01-2017
Choroby dziąseł, o ile nie są leczone, stanowią często wstęp do schorzeń przyzębia. Poza tym skutkują nieprzyjemnymi odczuciami: drażliwością, bólem, rozpulchnieniem, obrzękiem, krwawieniem. Dlatego o dziąsła należy dbać – codziennie. Profilaktyka chorób dziąseł jest prosta – opiera się na 4 filarach:
-
Codzienne szczotkowanie – minimum 2x na dobę. Szczotkowanie zębów wykonujemy szczoteczką o miękkim włosiu, ruchami delikatnymi lecz zdecydowanymi: wymiatającymi, nigdy poziomymi. W ten sposób usuwamy płytkę nazębną, nie uszkadzając delikatnej tkanki dziąseł.
-
Nitkowanie – czynność niedoceniana, ale znacząca wiele dla dokładnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych, czyli obszarów, do których szczoteczka nie dociera lub dociera w ograniczonym zakresie.
-
Używanie płukanek do jamy ustnej – płyn ułatwi rozpuszczenie zanieczyszczeń i wypłucze to, co jeszcze pozostało na powierzchni tkanek jamy ustnej i w przestrzeniach między zębami. Dodatkowo zneutralizuje drobnoustroje, które mogą doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych tkanek miękkich jamy ustnej i szkliwa, przywróci świeżość oddechu i wspomoże mechanizmy regeneracyjne.
-
Zdrowa dieta – dziąsłom służą sery i przyprawy, które wykazują działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, np. curry. Naukowcy udowodnili, że twarde sery sprzyjają usuwaniu nalotu ze szkliwa, a przez to opóźniają odkładanie się szkodliwego dla dziąseł kamienia nazębnego, oraz służą przywróceniu właściwego pH w jamie ustnej.
Nie zapominajmy też o regularnym odwiedzaniu dentysty – dzięki temu od razu będzie można podjąć profesjonalne działania zaradcze, jeśli dziąsła – pomimo domowej profilaktyki – zaczną niedomagać.
Źródło: „Gazeta Współczesna”