Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-01-2017
Nieprzyjemny zapach z ust to zmora wielu Polaków. Nie pomaga szczotkowanie, płukanie odświeżającymi płynami – nieświeży oddech powraca jak bumerang. I trudno się temu dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w 80-90 proc. przypadków przyczyną halitozy, czyli nieprzyjemnie pachnącego oddechu, jest próchnica, kamień nazębny i inne choroby jamy ustnej, a my jako nacja wciąż jeszcze nie przywiązujemy odpowiednio dużej wagi do regularnego usuwania zmineralizowanego nalotu ze szkliwa, systematycznego odwiedzania dentystów i wczesnego podejmowania leczenia próchnicy. Przyczyną nieświeżego oddechu mogą być też schorzenia górnych dróg oddechowych – dlatego jeśli nie pomoże dentysta, pomocy trzeba szukać u laryngologa. Zawsze lekarzem pierwszego kontaktu w przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust jest dentysta lub lekarz POZ.
Halitoza może być prawdziwa – kiedy przykry zapach z ust jest rzeczywiście wyczuwalny przez otoczenie, lub rzekoma – kiedy nieprzyjemną woń czuje tylko dana osoba, a otoczenie już nie.
- Jest też pseudohalitoza, kiedy badania wykluczają halitozę, ale pacjent jest przekonany, że ją ma. Dlatego unika ludzi i odsuwa się od rodziny. Tym musi się zająć psychiatra – prof. Maria Chomyszyn-Gajewska, periodontolog.
Z nieprzyjemnym oddechem można walczyć, stosując płukanki odświeżające, zjadając tabletki z cynkiem (ponieważ cynk neutralizuje przykro pachnące związki siarki) i żując gumę miętową. Niemniej w przypadku stosowania każdego z tych produktów konieczne jest zachowanie umiaru – bo nadmiar może zaszkodzić. Zbyt częste stosowanie płukanek zaburzy skład mikroflory bakteryjnej jamy ustnej, cynk można przedawkować, a zbyt dużo gumy do żucia bez cukru może skończyć się przesileniem stawów skroniowo-żuchwowych lub rozstrojem żołądka.
Bezpieczne są napary ziołowe. Trzeba tylko uważać, aby nie płukać jamy ustnej zbyt mocnym naparem z szałwii, który może podrażnić błonę śluzową.
Źródło: „Wysokie Obcasy Extra”