Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-11-2016
Protezy overdentures (nakładowe) to uzupełnienia ruchome, które opierają się na implantach lub na korzeniach zębowych nie nadających się do wykorzystania jako filary mostów lub podparcie do tradycyjnej protezy akrylowej.
Zalet tego typu uzupełnień jest wiele:
-
możliwość wykorzystania korzeni zębów, których nie da się wykorzystać w innych systemach leczenia protetycznego, a przy odpowiednio dużej liczbie zachowanych korzeni oraz ich dobrym stanie – możliwość ograniczenia wielkości płyty podniebiennej;
-
zapewniają: dobrą retencję, koordynację nerwowo-mięśniową, rozkład sił żucia, efekt estetyczny, stabilność, właściwą okluzję;
-
zapewniają zachowanie kształtu i struktury wyrostków zębodołowych;
-
użytkownicy szybko adaptują się do tych uzupełnień i odczuwają wyższy komfort z ich użytkowania.
Do wad protez overdenture zalicza się głównie wyższy koszt wykonania w porównaniu do uzupełnień tradycyjnych. Ograniczeniem może być konieczność zachowania perfekcyjnej higieny jamy ustnej, ale tylko w przypadku osób o niskiej sprawności manualnej lub umysłowej. Poza tymi przypadkami obowiązek dbania o czystość jamy ustnej może wyjść tylko na dobre.
Konieczne są również okresowe wizyty u stomatologa – tu może pojawić się problem w odniesieniu do osób obłożnie chorych lub o ograniczonej sprawności fizycznej.
Źródło: Opracowanie własne