Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-09-2016
Odczyn, jaki ma środowisko jamy ustnej, ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia zębów. Powinien być lekko zasadowy, zbliżony do obojętnego. Kwaśny odczyn sprawia, że ze szkliwa wypłukują się minerały stanowiące rusztowanie tej tkanki i staje się ona bardziej podatna na niszczenie. Aby utrzymać odpowiednie pH w jamie ustnej, nie trzeba wiele. Wystarczy metoda kilku prostych kroków:
-
Zachowanie higieny jamy ustnej, czyli codzienne szczotkowanie zębów po śniadaniu i przed udaniem się na spoczynek nocny.
-
Szczotkowanie zębów nie bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych potraw lub po wypiciu gazowanych napojów, ale dopiero po odczekaniu ok. 15-20 minut.
-
Unikanie długiego i częstego kontaktu szkliwa z kwaśnymi produktami i gazowanymi napojami – ponieważ sprzyja to erozji szkliwa.
-
Sięganie po wodę niegazowaną – ponieważ ma ona bardziej zasadowy odczyn od gazowanej. Z dwutlenku węgla odpowiedzialnego za przyjemne musowanie napoju, w środowisku wodnym powstaje kwas węglowy, który obniża pH napoju i w konsekwencji – środowiska jamy ustnej.
-
Wybieranie wód mineralnych zamiast źródlanych – ponieważ dostarczają składników tworzących szkliwo.
-
Dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia organizmu, dzięki czemu ślina – naturalnie zasadowa substancja myjąca – wydzielana jest w ilości właściwej do tego, aby tkanki jamy ustnej były skutecznie oczyszczane z zanieczyszczeń.
-
Picie wody po każdej przekąsce, posiłku lub po wypiciu kwaśnego napoju – skutkuje przywróceniem zasadowego pH, wypłukaniem resztek organicznych z jamy ustnej i zdecydowanym zmniejszeniem ilości bakterii zasiedlających jamę ustną.
- W mocno zakwaszonym środowisku proces demineralizacji, czyli rozpuszczania przewyższa proces remineralizacji, czyli wchłaniania się minerałów np. wapnia. W efekcie tego dochodzi do rozmiękczenia szkliwa, naturalnej warstwy ochronnej zęba. Konsekwencją są jego spękania i zdarcie – mówi dr Romana Markiewicz, stomatolog.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”