Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-08-2016
Raporty Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawiają suchej nitki na systemie opieki zdrowotnej nad osobami starszymi. Z analiz wynika, że Polska nie jest przygotowana do opieki nad seniorami – a liczba tych osób systematycznie rośnie. I będzie się zwiększać nadal, ponieważ urodzeni w okresie wyżu demograficznego w pierwszych kilku dekadach po zakończeniu II wojny światowej niebawem osiągną wiek senioralny.
Osoby starsze wymagają specjalistycznej opieki medycznej również w zakresie zdrowia jamy ustnej. Dziedzina stomatologii zajmująca się tą problematyką to gerostomatologia. Dedykuje się ją pacjentom po 65. roku życia.
O ile jeszcze niedawno opieka stomatologiczna nad seniorami kojarzyła się głównie z usuwaniem zębów i wstawieniem protez, o tyle z powodu wzrostu świadomości, lepszego dostępu do informacji i postępu technologicznego, dzięki któremu powstały nowe materiały dentystyczne, w gerostomatologii coraz silniejszą rolę odgrywa estetyka. Seniorzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych rozwiązań – również protetycznych. Nie boją się wstawiać implantów ani podejmować leczenia ortodontycznego nawet w 7 dekadzie życia. Wszystko to sprawia, że gerostomatologia staje się powoli nauką interdyscyplinarną. Specjalistów z tej dziedziny w Polsce jest jednak bardzo mało.
Źródło: Opracowanie własne