Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 01-08-2016
Dentofobia nie jest zjawiskiem wykorzenionym. Paniczny strach przed dentystą wciąż jest zmorą dość sporej liczby pacjentów. Stomatolodzy wespół z inżynierami robią, co mogą, aby opracować metody, dzięki którym poddanie się leczeniu zębów stałoby się zwyczajną czynnością, nie powodującą gwałtownych skoków hormonów stresu. Znieczulenie komputerowe umożliwia aplikowanie środka anestetycznego bez przykrego dla pacjenta uczucia wkłuwania igły w dziąsło, dzięki elektronicznym gadżetom można przenieść się w świat wirtualny i odseparować od własnego strachu – są to jednak metody, które nie leczą, a jedynie ułatwiają przeprowadzenie terapii. Stomatolodzy mają na szczęście do zaoferowania także sposoby na leczenie chorób jamy ustnej – takie, których nie trzeba się bać. Wykorzystują zdobycze nauk ścisłych i fizjoterapii. W taki sposób stomatologia stopniowo staje się dziedziną interdyscyplinarną.
- Rzeczywiście, coraz częściej lekarz stomatolog dostrzega potrzebę współpracy również z fizjoterapeutą np. w celu określenia ewentualnych wad postawy przed planowanym leczeniem ortodontycznym lub wykonania terapii manualnej, lecząc np. choroby stawów skroniowo-żuchwowych. W przebiegu powikłań po usunięciu zęba wykorzystuje się, z dużym efektem terapeutycznym, kinesiotaping, który określa się jako dynamiczne plastrowanie. Zastosowanie tej metody widać często podczas transmisji telewizyjnych zawodów sportowych lub meczów. Oklejone plastrami fragmenty ciała sportowców, np. tenisistów czy piłkarzy, to już codzienność. Naklejona taśma delikatnie unosi skórę i zwiększa w ten sposób przestrzeń, jaka tworzy się między nią a mięśniami. Odpowiednie naklejenie plastra, poprzez redukcję napięcia na receptory skórne, ma działanie przeciwobrzękowe, jak również wpływa na eliminację bólu – wyjaśnia dr n. med. Danuta Lietz-Kijak – kierownik Samodzielnej Pracowni Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
W nowoczesnych gabinetach dentystycznych można skorzystać z następujących innowacji w leczeniu:
-
Ozonoterapia – metoda bezinwazyjna, która daje znakomite efekty bakteriobójcze, grzybobójcze i inaktywujące wirusy. Wykorzystuje się ją do leczenia schorzeń obejmujących jamę ustną oraz tkanki zewnątrzustne. Stosowana do wielu zadań stomatologicznych: od ekstrakcji zęba poprzez tamowanie krwawień poekstrakcyjnych, aż po terapię suchych zębodołów.
-
Magnetostymulacja – to wykorzystanie pola elektromagnetycznego o niskich wartościach indukcji. Metoda znajduje zastosowanie w skomplikowanych przypadkach powikłań dentystycznych i do przyspieszenia regeneracji tkanek. Pole elektromagnetyczne skojarzone z terapią świetlną nosi nazwę magnetoledoterapii lub magnetolaseroterapii.
-
System strumieniowo-ścierny – stosowany do eliminacji próchnicy oraz opracowania ubytku zęba. W tej metodzie na leczony ząb nakierowywany jest strumień powietrza pod odpowiednim ciśnieniem, wzbogacony ładunkiem ścierniwa w postaci tlenku glinu o różnej granulacji.
Źródło: „Kurier Szczeciński”