Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Lasery u stomatologa
  • 08-07-2016
 

 

 

 

 

Lasery zawitały do stomatologii w 1964 r., a od lat 90. XX wieku są coraz powszechniej stosowane w dentystycznym leczeniu ogólnym lub specjalistycznym. Pierwotnie dentyści wykorzystywali lasery dość ostrożnie, z czasem wachlarz zastosowań uległ znacznemu poszerzeniu. Cel, który przyświecał wprowadzeniu tych urządzeń optycznych do stomatologii zabiegowej, pozostaje nadal ten sam: uniknąć bezpośredniego kontaktu narzędzia mechanicznego z opracowywaną tkanką, oszczędzając w ten sposób pacjentowi bólu i dyskomfortu, a tkankom – mechanicznych drgań.

  • Endodoncja – lasery służą głównie do wyeliminowania bakterii z kanałów korzeni zębowych, a w szczególności z bocznych kanalików zębiny. Zanim jednak wiązka laserowa zadziała efektywnie w tkankach, musi przedostać się przez hydroksyapatyt i wodę; musi eliminować bakterie również z głębszych warstw przyzębia. Z badań wynika, że w wyjaławianiu stosowanym w leczeniu kanałowym najlepsze efekty dentysta może uzyskać, stosując impulsowy laser neodymowo-yagowy. Dzięki nim udaje się wyeliminować większość bakterii.

  • Periodontologia – tu lasery są używane dopiero po konwencjonalnym usunięciu złogów zalegających na tkankach. Wykorzystuje się je do redukcji liczby drobnoustrojów – z tkanek miękkich i twardych. W procedurach laserowych towarzyszących wykonaniu kiretażu zamkniętego wiązka świetlna nie może uszkadzać tkanek przyległych do obszaru poddawanego terapii laserowej. Skuteczność usuwania bakterii z kieszonek przyzębowych jest bardzo wysoka, bo wynosi ponad 96 proc. Wysoka efektywność likwidowania drobnoustrojów z kieszonek dziąsłowych wynika również z faktu, że wiele bakterii z tego obszaru zawiera barwnik, który reaguje na działanie fali świetlnej emitowanej przez laser.

  • Implantologia – w tej dziedzinie stomatologii stosuje się kilka rodzajów laserów. Szczególnie dobre wyniki daje zastosowanie wiązki świetlnej do leczenia stanów zapalnych tkanek w tych miejscach wokół implantu, do których dentysta nie może dotrzeć żadnym innym narzędziem.

  • Chirurgia stomatologiczna – lasery przydają się tam, gdzie w tkankach miękkich trzeba wykonać niewielkie, precyzyjne cięcie i jednocześnie maksymalnie ograniczyć krwawienie.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS