Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-06-2016
Czy osoba mająca paradontozę może nosić aparat ortodontyczny?
Paradontoza nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wady zgryzu, ponieważ to m.in. koślawe zęby czy nieprawidłowo uformowany łuk zębowy mogą być przyczyną rozwoju chorób przyzębia. I jeśli tylko lekarz stwierdzi, że to właśnie nieprawidłowy zgryz jest powodem problemów z przyzębiem, do leczenia periodontopatii jest włączane leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu nazębnego.
W diagnozowaniu przyczyny rozchwiania zębów i powstania patologicznych kieszonek dziąsłowych bardzo ważne jest określenie wszystkich warunków, które mogą mieć wpływ na rozwój problemów z przyzębiem. Może się bowiem okazać, że wada zgryzu jest rezultatem zaniedbania uzupełnienia luki po utraconym zębie. Jeśli w miejscu po zębie nie została wstawiona proteza dentystyczna, wówczas sąsiadujące z luką zęby zaczynają się przemieszczać w łuku dążąc do zamknięcia tej pustej przestrzeni. Podczas tej wędrówki może dojść do wykoślawiania się zębów i zmian z przyzębiu. Skutkiem będzie wytworzenie się patologicznych kieszonek dziąsłowych, w których będą osadzać się zanieczyszczenia organiczne i mnożyć bakterie. Z czasem w przyzębiu pojawią się zmiany, które będą sugerować prawdziwą paradontozę.
Leczenie ortodontyczne połączone z terapią choroby przyzębia musi być prowadzone bardzo rozważnie, ponieważ wymaga ścisłej współpracy periodontologa, ortodonty i stomatologa oraz pacjenta. Istotą leczenia są zabiegi higienizacyjne połączone z regularnymi kontrolami wpływu aparatu ortodontycznego na zęby i tkanki przyzębia.
Źródło: „Żyj Zdrowo i Aktywnie”