Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 20-06-2016
W przypadku badań stomatologicznych zasada chodzenia na wizyty kontrolne jest banalnie prosta: robimy to co pół roku, systematycznie. W kalendarzu badań kontrolnych dla poszczególnych dekad wiekowych spotkania z dentystą zalecane są dla każdego przedziału wiekowego począwszy od dzieciństwa aż do schyłku życia. Oznacza to, że jeśli zacząć kontrolować zęby zgodnie ze współczesnymi standardami, czyli od ok. 6 miesiąca życia, i przyjąć długość życia na 70 lat, należałoby tylko w ramach profilaktyki stomatologicznej odwiedzić dentystę ok. 140 razy w ciągu całego życia.
Pamiętaj! Badania kontrolne u dentysty to nie tylko sam przegląd zębów wykonywany pod kątem tego, czy atakuje je próchnica. To również zabiegi higienizacyjne, usuwanie kamienia nazębnego i oględziny miękkich tkanek jamy ustnej w celu wykrycia lub monitoringu zmian zapalnych, onkologicznych lub spowodowanych chorobami ogólnoustrojowymi.
Im człowiek starszy, tym więcej parametrów zdrowotnych dentysta bierze pod uwagę. U dwudziestolatków najistotniejsze jest wykrycie ognisk próchnicy; u osób w wieku 40+ dojdzie jeszcze wnikliwa ocena śluzówki pod kątem zmian onkologicznych, periodontopatii i zmineralizowanego, nieusuniętego nalotu.
Źródło: Opracowanie własne