Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 01-06-2016
Ciemniejszy kolor szkliwa w zębie bocznym, który jest nieodsłaniany podczas uśmiechu, rozmowy lub jedzenia nie stanowi dla wielu ludzi problemu na tyle palącego, aby trzeba było coś z tym zrobić. Co innego ciemne przebarwienie zęba z przodu łuku zębowego – tu zaburzenie estetyki uśmiechu jest na tyle widoczne, że pojawia się chęć natychmiastowej wymiany zęba naturalnego na nowy, bielszy – choć sztuczny.
W wielu przypadkach całkowita wymiana zęba na implant nie będzie konieczna. Uda się zachować ząb naturalny (a zachowanie zębów naturalnych wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, jest obecnie priorytetem nowoczesnej stomatologii), osadzając jedynie nową koronę na kikucie.
Jeśli ciemne przebarwienie zęba jest wynikiem pęknięcia szkliwa, stomatolog może spreparować ząb, przygotowując go w ten sposób do nałożenia nowej korony. Z racji tego, że ciemne przebarwienia mogą być jeszcze widoczne na opracowanym już kikucie, aby nie naruszać bardziej struktury zęba naturalnego, protetyk wykona koronę z materiałów ceramicznych tak, aby odpowiednio dobrane parametry translucencji i opalescencji oraz odcieni barw zatuszowały te niedoskonałości kolorystyczne naturalnej tkanki zęba, a jednocześnie dały efekt naturalności.
Korona, która powstanie i zostanie zamocowana na kikucie zęba, będzie owocem przeniesienia do rzeczywistości wirtualnego modelu, optymalizowanego pod kątem kształtu, wielkości i barwy do warunków panujących w jamie ustnej, a dokonanego w nowoczesnej pracowni protetycznej.
Źródło: Opracowanie własne