Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-05-2016
Co w ciele, to na języku – z tego powodu język stanowi dla dentystów, pediatrów i lekarzy ogólnych oraz specjalistów specyficzne, bo żywe narzędzie diagnostyczne.
- Język to znakomite „narzędzie diagnostyczne” wielu chorób. Często pozwala wykryć różnego rodzaju patologie. Od obecności zmian na przykład plam i krost poczynając, na barwie nalotu kończąc. Nawet, jeśli język wygląda zdrowo, ma różową barwę, to na jego tyle może nam się ukazać nieestetyczny nalot, który nie wygląda atrakcyjnie, ale przy tym może zdradzić na co chorujemy. Warto przyjrzeć się jego odcieniowi. Jeśli jest to biały nalot, żółty lub brunatny, może wskazywać na groźną chorobę często nie związaną z jamą ustną – przekonuje dr Dorota Stankowska, dentystka.
O język trzeba dbać, ale nie popadajmy w przesadę – wystarczy codzienna higiena jamy ustnej poszerzona o szczotkowanie powierzchni języka. Wprawdzie na rynku są dostępne różne akcesoria przeznaczone specjalnie do czyszczenia języka, ale wystarczy zwykła szczoteczka do zębów. Podczas szczotkowania rano i wieczorem przejedźmy nią po powierzchni języka – w ten sposób usuwa się bakterie i nalot organiczny. Zaniedbanie tej czynności skutkuje tym, że mieszkające na języku bakterie przeniosą się na czyste zęby. A jest ich tam sporo, bo przeciętnie znajduje się w jamie ustnej 20 mld bakterii; po 24 godzinach od szczotkowania ich liczba wzrasta do 100 mld. Higienę języka można wspomóc płukankami do jamy ustnej, ale warto sięgać po bezalkoholowe – alkohol może podrażniać powierzchnię miękkich tkanek.
Źródło: „Nasze Miasto”