Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-03-2016
W gabinetach dentystycznych coraz więcej nowości materiałowych, ale też i innowacji w przebiegu samych procedur zabiegowych. Dziś o dwóch z nich:
-
Implanty natychmiastowe – są coraz częściej oferowane przez dentystów. W trakcie jednej wizyty usuwany jest ząb, a w lukę po nim wstawiany jest implant z koroną tymczasową. Po zagojeniu się rany i po integracji wszczepu z kością korona tymczasowa zamieniana jest na stałą, znacznie trwalszą, bo wykonaną z porcelany. Główną zaletą implantowania natychmiastowego jest to, że po zabiegu usunięcia zęba pacjent nie wychodzi z gabinetu z niekompletnym uśmiechem. Taka metoda uzupełniania luki po zębie nie jest dostępna dla osób, u których wskutek działania różnych czynników doszło do zniszczenia lub znacznego osłabienia kości przyzębia w miejscu przeznaczonym pod osadzenie wszczepu.
-
Implanty cyrkonowe – wykonane są z ceramiki: tlenku cyrkonu. Charakteryzują się jeszcze lepszą estetyką niż wszczepy tytanowe. Implanty cyrkonowe polecane są osobom, u których wszczepienie szarej śruby tytanowej powodowałoby prześwitywanie wszczepu przez dziąsła.
-
Protezy i kości z drukarki 3D – druk trójwymiarowy przychodzi z pomocą osobom, które – m.in. jak w opisanym wyżej punkcie – mają problem z kondycją i jakością kości przyzębia przeznaczonej do implantowania, wskutek leczenia onkologicznego utraciły fragmenty kości lub kość wymaga solidnego wzmocnienia, oraz u których planowane jest wykonanie skomplikowanego uzupełnienia protetycznego. Drukarki 3D świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest perfekcyjna precyzja wykonania pracy protetycznej. Z racji tego, że na rynek trafiają już drukarki kompaktowe, bez problemu mieszczące się w standardowym gabinecie lub pracowni protetycznej, istnieje szansa na to, że już w niedalekiej przyszłości wiele gabinetów będzie oferować błyskawiczne przygotowanie korony na miarę lub innej protezy stomatologicznej.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”