Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 15-02-2016
Istnieje wyraźna, dwustronna zależność między higieną jamy ustnej a cukrzycą: zaniedbania w szczotkowaniu zębów, próchnica i choroby przyzębia są uznawane za czynniki sprzyjające rozwojowi zaburzeń glikemii, sama cukrzyca z kolei także negatywnie wpływa na zdrowie tkanek jamy ustnej. U diabetyków notuje się częściej niż u osób zdrowych:
-
zapalenia śluzówki
-
ropnie dziąseł
-
próchnicę
-
zakażenia grzybicze, afty, pleśniawki
-
owrzodzenie jamy ustnej
-
zaburzenia smaku, suchość i pieczenie w ustach.
Osoba zmagająca się z zaburzeniami glikemii powinna więc szczególnie dbać o zdrowie jamy ustnej – bo cukrzyca, choć zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się wyżej wymienionych nieprawidłowości, nie przesądza o tym, że chory utraci zęby. Stan zdrowia jamy ustnej diabetyka zależy tylko od chorego: jego systematyczności w usuwania nalotu z zębów i determinacji w likwidacji próchnicy oraz stanów zapalnych w tkankach miękkich jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej osoby chorej na cukrzycę nie odbiega od standardu, czyli szczotkowania i nitkowania zębów dwukrotnie w ciągu dnia, stosowania co jakiś czas preparatów zawierających fluor i przeprowadzania okresowych kontroli zdrowia jamy ustnej u dentysty. Trzeba tylko pamiętać, że szczoteczka musi być miękka, a podczas oczyszczania zębów z nalotu i nitkowania trzeba uważać, aby nie zranić tkanek – ponieważ z powodu osłabienia układu odpornościowego spowodowanego chorobą przewlekłą rany trudniej się goją.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”