Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 29-01-2016
Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety trwa hormonalna rewolucja. Skutkiem tych zmian są piękniejsze i gęściejsze włosy, zazwyczaj gładsza i promienna cera oraz, niestety, choroby dziąseł, które objawiają się zaczerwienieniem, rozpulchnieniem i tkliwością miękkich tkanek okalających częściowo zęby. Warto tu podkreślić, że burza hormonalna jak najbardziej jest powodem rozpulchnienia i tkliwości dziąseł, ale to głównie osadzająca się i nieusuwana z powodu bolesności dziąseł płytka nazębna jest główną przyczyną pogłębienia się i utrzymywania stanu zapalnego w dziąsłach. W drugiej połowie okresu oczekiwania na dziecko problemy z dziąsłami i śluzówką jamy ustnej może dodatkowo potęgować cukrzyca ciążowa (jeśli pojawi się u przyszłej mamy).
Kontrolne wizyty u ginekologa, odbywane przeciętnie co miesiąc podczas ciąży, są świetną okazją do tego, aby kobieta oczekująca dziecka mogła z lekarzem porozmawiać o swoich spostrzeżeniach związanych nie tylko z przebiegiem rozwoju przyszłej pociechy, ale również o sprawach dotyczących zmian w jamie ustnej. Jeśli ginekolog zaleci konsultację ze stomatologiem, należy dentystę odwiedzić jak najszybciej. Nieleczone zapalenia dziąseł mogą bowiem przejść w formę przewlekłą. Przedłużający się stan zapalny może z czasem objąć przyzębie i przenieść się na kości szczęk.
Zęby lepiej wyleczyć przed zajściem w ciążę – ponieważ w pierwszym trymestrze istnieje niebezpieczeństwo powikłań w rozwoju formującego się właśnie płodu, które związane jest ze stosowaniem środków farmakologicznych podczas zabiegów dentystycznych. W trzecim trymestrze natomiast rośnie ryzyko powikłań prenatalnych wywołanych stresem odczuwanym przed leczeniem zębów. Ponadto długie siedzenie w fotelu dentystycznym może być dla przyszłej mamy bardzo niewygodne. Kobiety w ciąży są też bardziej podatne na zadławienie się podczas zabiegu.
Źródło: Opracowanie własne