Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 05-01-2016
Włókna jedwabne mają szansę stać się rusztowaniem, na którym będą wzrastać komórki macierzyste odtwarzające tkanki ślinianek – wynika z prac badaczy z University of Texas Health Science Center w San Antonio. Dzięki temu leczenie kserostomii będzie łatwiejsze.
Tkanki gruczołów ślinowych bardzo trudno wyprowadzić z hodowli laboratoryjnych tak, aby po zakończeniu wzrostu zachowywały swoją funkcję. Naukowcy poszukują od lat rozwiązania, dzięki któremu udałoby się zoptymalizować warunki kultury tkankowej. Jedwabne włókna są dobrym wyborem na rusztowanie wykorzystywane do wzrostu komórek macierzystych, ponieważ to naturalny, porowaty i elastyczny materiał, który ulega biodegradacji, a jednocześnie zapewnia świetne warunki do przepływu tlenu i składników odżywczych z pożywki do rosnących tkanek. W eksperymencie przeprowadzonym przez teksańskich naukowców, po kilku tygodniach inkubacji ze szczurzych komórek macierzystych na włóknach jedwabiu powstawała trójwymiarowa macierz złożona z komórek o wielu takich samych cechach, jak komórki gruczołowe w śliniankach.
Ślina ma kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Jeśli jest jej za mało lub zmieniają się jej parametry, zęby szybciej atakuje próchnica, a wyschnięta śluzówka jest bardziej podatna na urazy i atak drobnoustrojów chorobotwórczych. Suchość w jamie ustnej, inaczej kserostomia, jest zatem poważnym, wyniszczającym zagrożeniem zdrowotnym, którego przyczyną może być m.in. uszkodzenie ślinianek. Do łagodzenia kserostomii wykorzystywane są preparaty zapewniające odpowiednie nawilżenie tkanek jamy ustnej, ale nie jest to rozwiązanie doskonałe, ponieważ nie zastąpi pracy ślinianek. Naukowcy chcieliby opracować technologię hodowli tkanki ślinianek z komórek macierzystych szpiku kostnego lub krwi pępowinowej. Mają nadzieję, że już w ciągu dekady możliwe będzie regenerowanie ludzkich ślinianek lub zastępowanie uszkodzonych gruczołów tkanką pozyskaną z hodowli.
Źródło: news-medical.net