Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-11-2015
Epitezy to struktury protetyczne stosowane do rekonstrukcji utraconych elementów twarzy. Jedynym specjalistą, który ma uprawnienia do ich wykonywania, jest technik dentystyczny. Niestety, niewielu ludzi dotkniętych deformacjami spowodowanymi przez nowotwór, nieudany zabieg chirurgiczny lub uraz wie o możliwości zrekonstruowania brakujących elementów oblicza i z tego powodu samodzielne zmaga się ze swoim problemem. Tymczasem dobrze wykonana i osadzona epiteza to sposób na zyskanie społecznej akceptacji i powrót do normalnego życia.
Aby powstała epiteza optymalnie zaspokajająca wymagania i życzenia pacjenta oraz zapewniała pożądany efekt wizualny, konieczna jest współpraca na linii profesjonaliści – pacjent, podczas której ci pierwsi liczą się z opinią osoby mającej być użytkownikiem epitezy, a on sam respektuje opinie wydawane przez technika dentystycznego, który będzie wykonawcą tego specyficznego uzupełnienia protetycznego.
Kolejne etapy tworzenia epitezy przedstawiają się następująco:
-
Skanowanie twarzy pacjenta – to jeden z najważniejszych elementów tworzenia epitezy. Od jakości jego wykonania i wierności odwzorowanego oryginału oblicza zależy jakość i precyzja wykonania samej protezy.
-
Wykonanie modelu i zaprezentowanie go pacjentowi.
-
Wykonanie właściwej epitezy z uwzględnieniem priorytetu, jakim jest jak najwierniejsze odtworzenie nie tylko kształtu uzupełnienia, ale również jego cech charakterystycznych, np. struktury skóry czy przebarwień na powierzchni.
Na każdym z wymienionych etapów pacjent ma możliwość wyrażenia własnej opinii oraz życzeń odnośnie wyglądu uzupełnienia.
Źródło: Opracowanie własne