Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-10-2015
Implantacja może być:
-
Natychmiastowa – wszczep zostaje osadzony w szczęce bezpośrednio po ekstrakcji zęba. Dużym plusem tej metody jest brak konieczności odtwarzania tkanek, ponieważ w obszarze zabiegowym kość nie zostaje zresorbowana, dziąsło nie ulega recesji, a jama zębodołu ma pierwotny, fizjologiczny kształt.
-
Wczesna – zabieg implantacji kończy się 6-8 tygodni po ekstrakcji zęba. Samo usunięcie zęba musi być delikatne, aby nie dopuścić do uszkodzenia dziąseł i kości przyzębia. Bezpośrednio po ekstrakcji stomatolog powinien założyć protezę tymczasową (most lub uzupełnienie zdejmowane), a następnie wyznaczyć termin zgłoszenia się na zabieg osadzenia wszczepu w szczęce. Krótki czas między ekstrakcją zęba a osadzeniem implantu chroni przed zanikaniem kości i obniżaniem się dziąseł. W niektórych przypadkach osadzenie implantu może być poprzedzone wykonaniem przeszczepu autogennego lub ksenogenicznego kości czy tkanki łącznej, aby zapewnić optymalne warunki anatomiczne dla przyjęcia się implantu i zabezpieczyć tkanki przed recesją pojawiającą się po ekstrakcji.
-
Późna – to zabiegi wykonywane później niż 16 tygodni po ekstrakcji zęba. Tak długi czas, jaki mija od usunięcia zęba, nie pozostaje bez wpływu na tkanki otaczające zębodół. Kość może ulegać resorpcji, a dziąsło – obniżeniu. Z powodu tego właściwą implantację poprzedzić muszą zabiegi odtwarzające kość: przeszczepy lub sterowana regeneracja, a czasem także odtwarzające tkankę łączną. Procedury te mogą być też wykonane równocześnie z wstawianiem implantu.
Implanty na chwilę obecną pozostają najdoskonalszym rozwiązaniem na przywrócenie piękna uśmiechu i funkcjonalności narządu żucia porównywalnych do naturalnych właściwości. Decydując się na zabieg implantowania i licząc na jak najszybsze zakończenie leczenia, trzeba mieć na uwadze fakt, że dentysta może zastosować jeden z wielu dostępnych na rynku systemów implantacyjnych, ale jego dobór będzie uzależniony między innymi od typu samego zabiegu (implantacja natychmiastowa, wczesna lub późna) i związanych z tym warunków fizjologicznych i anatomicznych w jamie ustnej.
Źródło: Opracowanie własne