Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-09-2015
„Wkrótce mam operację, umówiłam termin i dostałam całą listę badań do wykonania (np. krzepliwość krwi, grupa krwi), których wyniki mam przynieść do szpitala w dniu przyjęcia. Jest na niej nawet zaświadczenie od dentysty, że mam wyleczone zęby. Mój lekarz POZ, który co jakiś czas zleca mi podstawowe badania, odmówił wydania skierowania na te badania” – relacjonuje czytelniczka „Gazety Wyborczej”. Czy lekarz POZ miał rację?
Z uregulowań wynika, że jeśli lekarz POZ lub specjalista kieruje pacjenta na leczenie szpitalne, wówczas do skierowania dołącza tylko te wyniki, na podstawie których uznał, że hospitalizacja jest konieczna. Natomiast badania, które pacjent musi wykonać przed planowanym zabiegiem, powinny być zrobione w szpitalu. Szpital nie może odsyłać pacjenta do lekarza POZ ani do specjalisty – nawet, jeśli konieczne jest wykonanie jedynie badań podstawowych, które mogą być przeprowadzone ze zlecenia lekarza POZ.
Jeśli szpital wymaga zaświadczenia od stomatologa, wówczas należy zgłosić się do dentysty i wykonać odpowiednie badanie. Stomatolog wystawi potrzebne zaświadczenie.
Gdyby pacjent miał problemy z przyjęciem do szpitala na zabieg w ustalonym wcześniej terminie z powodu braku wyników badań, można złożyć skargę do NFZ.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”