Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-07-2015
Próchnicę ma ponad 90 proc. Polaków, a zniszczone zęby usuwa się już kilkulatkom. Dlaczego jednak nie we wszystkich gminach walka z próchnicą jest oczywistym priorytetem?
Programy zdrowotne realizowane przez samorządy lokalne nie są uruchamiane przypadkowo. Wybór obszaru zdrowia publicznego, w którym władze lokalne zechcą zadziałać, podyktowany jest m.in. sugestiami odnośnie potrzeb zdrowotnych otrzymywanymi z resortu zdrowia.
- Programy samorządowe rzeczywiście odzwierciedlają priorytety zdrowotne, co nie znaczy, że nie zdarzają się również takie inicjatywy, które idą dalej. Samorząd gminy czy powiatu bowiem lepiej widzi to, czym należy się zająć i co staje się palącym problemem dla danej społeczności - zastrzega Rafał Rdzany, kierownik Działu Programów Zdrowotnych w Wydziale Oceny Technologii Medycznych AOTMiT.
Podstawą projektowanych programów zdrowotnych są dane uzyskane z map potrzeb zdrowotnych, których obowiązek sporządzania nałożyła znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
- Wszyscy wiążą z tymi mapami nadzieje, że pozwolą właściwie rozpoznać epidemiologię danych schorzeń, wskażą różnice pomiędzy regionami oraz potrzeby w zakresie zdrowia. To będzie też istotna informacja dla samorządów, wskazująca którymi problemami zdrowotnymi muszą się zająć w pierwszej kolejności - podkreśla Rdzany.
Źródło: „Forum Samorządowe”