Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-06-2015
Słodkie napoje gazowane i soki owocowe uznane zostały za największych winowajców erozji szkliwa – kolejnej plagi pod względem częstości występowania po próchnicy, dotykającej nasze zęby. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy, którzy przebadali 3773 osób spożywających wymienione napoje. U 77 proc. badanych stwierdzono ślady istnienia uszkodzenia szkliwa o charakterze erozyjnym; u 64 proc. osób zmian tego typu było więcej, a u 10 proc. i 5 proc. odnotowano odpowiednio: umiarkowane i ciężkie zużycie szkliwa spowodowane rozmiękczeniem twardej warstwy zębów i wypłukiwaniem z niej składników mineralnych. Jak się okazało, osoby ze zdiagnozowaną ciężką i umiarkowaną erozją szkliwa wypijały zdecydowanie więcej słodzonych napojów i soków owocowych niż pozostali. Z kolei osoby z grupy, w której erozja była tylko śladowa lub w niewielkim stopniu uszkodziła szkliwo, częściej popijały mleko niż gazowane napoje i soki owocowe.
Dlaczego soki owocowe znalazły się na cenzurowanym? Naukowy prowadzący badanie doszli do wniosku, że choć to napoje wartościowe dla organizmu, bo dostarczają sporej ilości składników mineralnych i witamin, to duża zawartość cukrów prostych i kwasów owocowych sprzyja powstawaniu zmian erozyjnych.
Uczeni radzą, aby zmniejszyć częstotliwość konsumpcji napojów gazowanych i słodzonych na rzecz czystej wody lub mleka, a soki owocowe zastąpić całymi owocami. I płukać jamę ustną wodą po ich spożyciu.
Źródło: Medical News Today