Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-05-2015
Czy utrata zęba wskutek nieszczęśliwego wypadku przez pracownika, który zderzył się z drzwiami w biurze, podlega pod odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia wypadkowego i czy wypłaca je ZUS, czy pracodawca?
Usunięcie zęba, który uległ uszkodzeniu, to uszczerbek na zdrowiu – w tym przypadku stały, ponieważ doszło do naruszenia sprawności organizmu powodującego upośledzenie czynności ustroju nierokujące poprawy. Z kolei na mocy przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje tzw. jednorazowe odszkodowanie. Pracownik może też domagać się odszkodowania od pracodawcy – na drodze cywilnej. Jeśli pracodawca ma polisę OC od takich zdarzeń, wypłata odszkodowania dokonywana jest z niej.
Nie zawsze uszkodzenie zęba będzie jednak podstawą do wypłaty odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, ponieważ np. odłamanie się szkliwa i zębiny przy jednoczesnym zachowaniu żywotności miazgi zęba nie stanowi wskazania do ekstrakcji.
Aby ubezpieczony mógł uzyskać odszkodowanie, musi złożyć wniosek do płatnika składek, dołączając do niego m.in. protokół powypadkowy i zaświadczenie o stanie zdrowia. Wniosek pracodawca przekazuje do ZUS. Zakład ubezpieczeniowy kieruje pracownika do lekarza orzecznika i w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia lekarskiego lub od chwili otrzymania ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, decyzję tę wydaje. W ciągu kolejnych 30 dni wypłaca odszkodowanie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy przyznany 1% uszczerbku na zdrowiu.
Na odwołanie się od decyzji ZUS pracownik ma miesiąc.
Źródło: „Rzeczpospolita”