Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 19-05-2015
Fizjoterapia kojarzy nam się najczęściej z pomocą w przywracaniu właściwej aktywności ruchowej osobom po wypadkach komunikacyjnych lub urazach ortopedycznych i zabiegach chirurgicznych. Tymczasem dzięki pomocy fizjoterapeuty można w skuteczny sposób wspomóc leczenie dysfunkcji i chorób jamy ustnej.
Fizjoterapia skraca czas rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych, zmniejsza dolegliwości bólowe i przyspiesza regenerację tkanek – z tych właśnie powodów dentyści coraz częściej i chętniej włączają ją na listę metod wspomagających właściwe leczenie stomatologiczne.
Wielu pacjentom potrzebna jest dalsza pomoc po leczeniu dentystycznym, choćby po to, aby zmniejszyć ból po zabiegu lub usprawnić narząd żucia.
- Ból doraźnie można zmniejszyć farmakologicznie. Nie jest to jednak skuteczna metoda, którą bym polecała. Zastosowanie doraźnie leku przeciwbólowego jest oczywiście skuteczne, ale nie zdaje egzaminu, jeśli problem jest poważniejszy. Tutaj trzeba zniwelować przyczynę. Dlatego stosowanie fizjoterapii jest coraz powszechniejsze, a my widzimy jej skuteczne działanie – mówi dentystka Katarzyna Korwin-Piotrowska.
Metody rehabilitacyjne, które mogą wspomagać leczenie stomatologiczne, a które już wykorzystywane są w gabinetach to:
-
elektroterapia – idealna w terapii bólu i leczeniu przeciwzapalnym; stosowana do leczenia ostrego bólu w zapaleniu miazgi, pooperacyjnym po ekstrakcji, dolegliwościach ze strony stawów skroniowo-żuchwowych, w szczękościsku;
-
laseroterapia – stosowana w leczeniu bólu i stanów zapalnych, ceniona za przyspieszenie procesów gojenia, stosowana w odczulaniu odsłoniętej zębiny;
-
magnetoterapia – zalecana po zabiegach chirurgicznych w leczeniu chorób przyzębia;
-
leczenie światłem – uśmierza lub łagodzi ból, przyspiesza procesy gojenia i regeneracji, leczy stany zapalne.
Źródło: „Express Bydgoski”